Bélbaktérium: barát és ellenség

A bélbaktériumok arányának változása okozza az elhízást, a magas vérnyomást, a cukorbertegséget és sok esetben a rákot is, a legújabb kutatások szerint. Vannak ugyanis jó és rossz bélbaktériumok, ezek az anyagcserét is jó vagy rossz irányban befolyásolhatják. Személyre szabott bélbaktérium vizsgálattal és az evési szokások átalakításával vissza lehet fordítani a kóros folyamatokat, mondja két magyar orvos.
Baktériumok
…egy ember beleiben két kiló van belőlük. A számuk húszszor több, mint ahány sejtünk van. A többezer féle bélbaktérium nélkül az ember nem tudna emészteni. Ezt eddig is tudták, de hogy vannak jó és rossz bélbaktériumok, és hogy ezeknek arányát hogyan lehet befolyásolni, az a legújabb kutatások eredménye.
Ha valaki sok, gyorsan lebomló szénhidrátot (cukrot, lisztet, keményítőt) eszik, akkor az ezeket lebontó bélbaktérium fajták elszaporodnak. Ez vezet évek alatt az elhízáshoz, cukorbetegséghez. De a magas inzulinszint a rák esélyeit is növeli – mondja Barna István belgyógyász, túlsúlyosság-szakértő.
Valójában belső ellenség ez a rossz baktérium, hiszen benne él a szervezetünkben, minden formájában jelentkezik. Azonban az a kérdés, hogy mikor szaporodik el, mikor lép át egy olyan kóros mennyiséget, amikor a szervezet számára az inzulin rezisztencia kialakul. Hogy van a szervezetben inzulin, mégsem tud hatni a periférián, mégsem tudja lebontani a szénhidrátgazdag tápanyagokat, mert ez a baktérium ezt egyszerűen lehetetlenné teszi.
Ráadásul minél több az ilyen baktérium valakiben, annál jobban kívánja az egészségtelen ételeket, tehát a folyamat önmagát erősíti.Magyarországon 800 ezer cukorbeteg él, és még többen azok lesznek, ha nem változtatnak az életmódjukon. Európában, átlagban a magyarok a legkövérebbek.
Schwab Richárd gasztroenterológus azt mondja, egy új eljárással – egyelőre még csak egy magánklinikán – mindenkinek egyénre szabottan meg tudják vizsgálni a baktériumflóráját, azután pedig életmód tanácsokat adnak.
A siker érdekében döntő, hogy az életmódját is megváltoztassuk és ezen belül a táplálkozását specifikusan tudjuk befolyásolni és meg tudjuk nyerni a beteget annak, hogy ezt hosszútávon betartsa, tehát hogy ne egy rövid diétáról gondolkodjunk, hanem egy valós életmódváltásról.
Szénhidrát helyett rost
nincs szükség drasztikus koplalásra – mondja a módszert kifejlesztő két orvos. Ha valaki alapvetően rostban gazdag ételeket eszik és többet mozog, akkor a szénhidrátot lebontó baktériumok éhen halnak, mert nem kapnak tápanyagot és helyettük a rost, azaz a cellulóz lebontását végző jó baktériumcsoport szaporodik el. A következmény: csökkenő vércukorszint és fogyás. Magyarországon 250 milliárd forintba kerül évente a cukorbetegek kezelése. A két orvos azt szeretné, ha a bélbaktérium vizsgálatot a TB is minél előbb támogatná.
forrás: Tv2 Tények
Interjú dr. Schwab Richárd, kutató gasztroenterológussal a 👉 VeganOrigo-n
Az interjúból kiderül, hogy milyen hatással van a vegán / növényi étkezés az egészségünkre; mennyire fontos a nyers és bio ételek túlsúlya a táplálkozásunkban; veszélyeztetettebb-e a vegán, ha B12-ről van szó; mi okoz gyulladást a bélrendszerünkben és ennek milyen hatása van a szervezetünkre; mely salátákat érdemes fogyasztani; mi a kapcsolat a bélflóra és az idegrendszer között; és még megannyi hasznos információ.